Next Generation

IQOS 10 Godina Kasnije – Zašto nije Uspeo u Srbiji?

IQOS 10 Godina Kasnije - Zašto nije Uspeo u Srbiji?

Šta je IQOS i Kako Funkcioniše?

IQOS je inovativni uređaj za zagrevanje duvana koji nudi alternativu tradicionalnom pušenju cigareta. Umesto da sagoreva duvan, ovaj uređaj ga zagreva na nižim temperaturama, što smanjuje količinu štetnih supstanci koje se oslobađaju tokom pušenja.

 

Kako Koristiti IQOS?

Korišćenje IQOS-a je jednostavno i brzo. Postoje tri osnovna koraka:

Punjenje Uređaja

Prvo, potrebno je napuniti IQOS uređaj. Baterija uređaja omogućava nekoliko korišćenja pre nego što je potrebno ponovno punjenje.

Postavljanje Heets-a

Nakon punjenja, postavite Heets-a (posebni duvan za IQOS) u uređaj.

Aktivacija

Pritisnite dugme na uređaju da biste ga aktivirali. Uređaj će zagrejati duvan i biti spreman za upotrebu u roku od nekoliko sekundi.

 

IQOS 10 Godina Kasnije - Zašto nije Uspeo u Srbiji?

Prednosti IQOS-a

Ima nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalne cigarete:

  • Manje Štetnih Supstanci

Zagrevanje duvana, umesto sagorevanja, smanjuje emisiju štetnih hemikalija, što može biti manje štetno za zdravlje.

  • Manje Dima i Mirisa

Ne proizvodi dim, već aerosol, što znači manje neprijatnog mirisa i dima.

  • Moderni Dizajn i Jednostavna Upotreba

Uređaj je elegantan i kompaktan, što ga čini praktičnim za svakodnevnu upotrebu.

IQOS uredjaji u Srbiji

Mane IQOS-a

Iako ima prednosti, ima i neke mane:

  • Visoka Cena

IKOS uređaji i HeatStick patroni su skuplji od tradicionalnih cigareta, što može biti prepreka za mnoge pušače.

  • Tehnički Problemi

Neki korisnici su se žalili na tehničke probleme, kao što su kratko trajanje baterije ili potreba za čestim čišćenjem uređaja.

  • Ograničen Pristup

Proizvodi nisu dostupni svuda, što može otežati nabavku potrebnih zaliha.

Iqos slomljeno secivo na aparatu

Da li je IQOS Pravi Izbor za Vas?

IQOS nudi zanimljivu alternativu tradicionalnom pušenju, s potencijalnim zdravstvenim prednostima i modernim dizajnom. Međutim, cena i tehničke poteškoće mogu biti faktori koje treba uzeti u obzir pre kupovine. Ako tražite način da smanjite štetne efekte pušenja, IQOS može biti vredna opcija za istraživanje.

Da li je IQOS štetan kao cigarete?

Budući da se radi o duvanu, hemikalije koje se oslobađaju u aerosolu iz IQOS uređaja su iste supstance koje izazivaju rak koje se nalaze u cigaretama i e-cigaretama. Neki su pronađeni u IQOS-u na još višim nivoima, dok su drugi bili niži. Zagrevanje duvana umesto sagorevanja može proizvesti manje supstanci koje izazivaju rak.

Procitajte i:Heat Not Burn – Inovativni Način Konzumiranja Duvana

Da li je IQOS bolji od VAPE?

Jednostavno rečeno, IQOS je emitovao 96,2% manje PAH-ova od duvanskih cigareta, a vaping između 64,9% i 78,2% manje od IQOS-a. Za istraživače, ovi rezultati za vejping su posebno objašnjeni zato što su ove elektronske tečnosti „bez sastojaka duvana koji sadrže prekursore za PAH“.

IQOS i VAPE aparati


IQOS u SVETU

Situacija s IQOS-om varira širom sveta i nije svuda ista kao u Srbiji. Globalno gledano, postigao je uspeh na nekim tržištima, dok se suočava s izazovima na drugima. Evo pregleda situacije u različitim delovima sveta:

Da li ste posetili InterTabac – Najveći Sajam Duvanske Industrije od 1978.

Uspešna tržišta

– Japan:

Japan je jedno od najuspešnijih tržišta. Zbog stroge regulative prema e-cigaretama, mnogi pušači su se prebacili na proizvode za zagrevanje duvana, uključujući IQOS. Takođe, kultura pušenja u Japanu je pogodovala prelasku na proizvode koji se smatraju manje štetnim.

– Italija i Španija:

U nekim evropskim zemljama, poput Italije i Španije, našao je svoje mesto na tržištu, uglavnom među pušačima koji traže manje štetne alternative tradicionalnim cigaretama.

Tržišta s izazovima

– Sjedinjene Američke Države:

Iako je IQOS dobio odobrenje FDA (Uprava za hranu i lekove) kao proizvod s „smanjenim rizikom,“ prodaja nije dostigla očekivane nivoe zbog konkurencije e-cigareta, visokih cena i složene regulative.

– Nemačka i Velika Britanija:

Na nekim tržištima u Evropi, poput Nemačke i Velike Britanije, ikos se suočava s jakom konkurencijom od strane e-cigareta i drugih proizvoda za smanjenje rizika od pušenja. Mnogi pušači ovih zemalja preferiraju alternative koje su fleksibilnije i često jeftinije.

Tržišta u razvoju

– Rusija i Ukrajina:

U Rusiji i Ukrajini, IQOS je ostvario umereni uspeh, ali se suočava s problemima zbog ekonomske situacije i regulative. Na ovim tržištima, tradicionalne cigarete su i dalje dominantne zbog nižih cena.

-Brazil i Meksiko:

Na tržištima Latinske Amerike je u procesu razvoja. Regulacija i ekonomski faktori igraju značajnu ulogu u prihvatanju proizvoda.

Globalni izazovi

– Cena: Cena je globalni izazov. Na mnogim tržištima, uređaji i patroni su skuplji od tradicionalnih cigareta, što ograničava privlačnost za potrošače s nižim prihodima.

– Navike pušača: U mnogim delovima sveta, navike pušača su duboko ukorenjene, a prelazak na proizvode kao što je IQOS zahteva promenu tih navika, što može biti spor proces.

– Regulativa: U nekim zemljama, regulativa prema proizvodima za zagrevanje duvana nije jasna ili je nepovoljna, što otežava širenje proizvoda.

Dok je postigao uspeh na nekim tržištima, za to vreme suočava se s nizom izazova na drugim, uključujući visoku cenu, konkurenciju, lokalne navike pušenja i složenu regulativu.

Iqos u Srbiji

U Srbiji nije uspeo iz nekoliko razloga:

Cena:

Uređaji i patroni su skuplji u poređenju s tradicionalnim cigaretama. Mnogi pušači u Srbiji radije biraju jeftinije opcije, posebno u ekonomskom okruženju gde cena igra veliku ulogu.

-Navike pušača:

Srpski pušači su navikli na klasične cigarete i nisu spremni da promene navike. Čak i oni koji su probali IQOS često se vraćaju tradicionalnim cigaretama zbog ukusa i rituala pušenja.

-Dostupnost i marketing:

Iako je Philip Morris značajno ulagao u marketing IQOS-a, to možda nije bilo dovoljno za promenu percepcije kod široke publike. Da li zbog nedovoljne obučenosti ili posvećenosti, prezenteri nisu uspeli u dovoljnoj meri da dopru do Srpskih pušača. Takođe, distribucija uređaja i patrona nije bila dovoljno široka da pokrije celo tržište.

-Regulativa:

Uz još uvek nepoznat način odlaganja neispravnih uređaja, i elektronskog otpada, pitanje regulative i poreza na proizvode za grejanje duvana takođe može igrati ulogu. Ako su porezi i regulativa nepovoljni za takve proizvode, to može obeshrabriti kupce.

-Konkurencija:

Postoji snažna konkurencija u obliku klasičnih cigareta, ali i sve popularnijih e-cigareta i drugih alternativnih proizvoda za pušenje.

Ovi faktori zajedno, uz još nekoliko, su doprineli neuspehu u Srbiji.

Pogledajte i Novi Zakon o Duvanu u Srbiji od 2023. Godine

Iqos u Regionu

U zemljama bivše Jugoslavije, situacija s IQOS-om je slična kao u Srbiji, ali postoje i specifičnosti za svaku od tih zemalja:

Hrvatska: U Hrvatskoj je prisutan, ali se suočava sa sličnim izazovima kao i u Srbiji. Visoka cena uređaja i patrona u poređenju s tradicionalnim cigaretama je jedan od glavnih faktora koji ograničava njegovu popularnost. Ipak, u urbanim sredinama poput Zagreba, postoji određena potražnja, posebno među mlađim i bolje stojećim potrošačima koji traže alternative pušenju.

Slovenija: U Sloveniji ima nešto bolju poziciju zbog veće kupovne moći stanovništva i bolje informisanosti o zdravlju. Međutim, s obzirom na male veličine tržišta, prodaja je ograničena, a tradicionalne cigarete i dalje dominiraju.

Bosna i Hercegovina: U BiH, ekonomski faktori igraju ključnu ulogu u prihvatanju. Cena uređaja i patrona je relativno visoka u poređenju s tradicionalnim cigaretama, što ograničava njegovu privlačnost. Pušači u BiH takođe preferiraju tradicionalne cigarete zbog ukorenjenih navika.

Makedonija: U Makedoniji se tek pokušava pozicionirati na tržištu. Kao i u drugim zemljama regiona, visoka cena u poređenju s tradicionalnim cigaretama predstavlja prepreku za širu prihvaćenost. Međutim, postoji interesovanje među urbanom populacijom.

Crna Gora: U Crnoj Gori, gde je pušenje prilično rasprostranjeno suočava se sa izazovima sličnim onima u Srbiji. Visoka cena uređaja, ukorenjene navike pušača, i relativno niska svest o prednostima zagrevanja duvana u odnosu na tradicionalno pušenje, čine tržište izazovnim.

Generalno, u zemljama bivše Jugoslavije, IQOS se suočava s izazovima sličnim onima u Srbijivisoke cene, duboko ukorenjene navike pušenja, i konkurencija tradicionalnih cigareta i drugih alternativnih proizvoda. Postoji određeni uspeh u urbanim sredinama i među mlađim, ekonomski stabilnijim populacijama, ali tržišta su generalno mala i zahtevaju kontinuiranu edukaciju i prilagođavanje lokalnim specifičnostima.

 

Prvi uređaj u Srbiji

Related Posts

Ostavite odgovor