Next Generation, Vesti

Francuska Zabranjuje Nikotinske Kesice – Šta Sledi za Srbiju?

Francuska Zabranjuje Nikotinske Vrecice za Prodaju

Francuska se sprema da uvede potpunu zabranu prodaje nikotinskih kesica, najavila je ministarka zdravlja Ženevjev Darijesek u intervjuu za Le Parisien. Ova odluka dolazi kao odgovor na zabrinutost zbog štetnih efekata koje ovi proizvodi mogu imati, posebno na mlađu populaciju. Ministarka je opisala nikotinske kesice kao „opasne proizvode“ jer „sadrže visoke doze nikotina“, najavljujući da će zvanična zabrana stupiti na snagu u narednim nedeljama.

Rizici Nikotinskih Kesica

Prema rečima ministarke, nikotinske kesice, koje se postavljaju ispod usne i otpuštaju nikotin bez sagorevanja duvana, predstavljaju potencijalnu opasnost za mlade. „Centri za kontrolu trovanja primaju sve više poziva zbog akutnih nikotinskih trovanja, uključujući i ozbiljne slučajeve kod tinejdžera“, izjavila je Darijesek. Iako nema konkretnih dokaza da ove kesice vode ka pušenju, zabrinutost ostaje visoka.

Statistika i Stavovi Stručnjaka

Istraživanje Eurobarometra pokazalo je da je samo 1% korisnika starosti od 15 do 24 godine navelo nikotinske kesice kao prvi nikotinski proizvod. Uprkos tome, zdravstvene vlasti strahuju da bi njihova dostupnost mogla povećati broj novih zavisnika, posebno među mladima.

Pored nikotinskih kesica, planirane su zabrane i za druge slične proizvode, uključujući nikotinsku žvakaću gumu i nikotinske bisere.

Uporedni Primeri iz Evrope

U Nemačkoj, iako su nikotinske kesice bez duvana tehnički zabranjene, i dalje su široko dostupne, posebno među mladima. Stručnjaci sa Univerziteta Ludvig Maksimilijan u Minhenu ističu da je njihova popularnost posledica lakoće korišćenja i percepcije da su manje štetne od tradicionalnih duvanskih proizvoda.

Šta Možemo Očekivati u Srbiji?

Francuska Zabranjuje Nikotinske Kesice

Za sada, Srbija nije najavila slične mere, ali s obzirom na evropski trend pooštravanja regulative, moguće je da će se ova tema uskoro naći na dnevnom redu domaćih vlasti. Javnost i zdravstveni radnici mogli bi vršiti pritisak za donošenje strožijih zakona kako bi se sprečio porast upotrebe među mladima.

Zaključak

Zabrana nikotinskih kesica u Francuskoj otvara važna pitanja o zaštiti javnog zdravlja i regulaciji novih proizvoda sa nikotinom. Dok jedni pozdravljaju ovu odluku kao nužnu zaštitu mladih, drugi ističu potrebu za dodatnim istraživanjima pre donošenja sličnih odluka. Srbija će svakako morati pažljivo pratiti evropske trendove i odlučiti kako će se postaviti prema ovom pitanju.

Ostavite odgovor